چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

کلمات کلیدی: مددکاری اجتماعی قضایی, مددکاری اجتماعی و پیشگیری از جرم, مددکاری اجتماعی در سیستم قضایی,
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اهمیت مددکاری اجتماعی در پیشگیری از جرم
#1
 
اهمیت مددکاری اجتماعی
در پیشگیری از جرم
 
مرتضی مقیسه *
 
 
 
 
 
 
 
 
مقدمه :
مددکاری روشی است برای پیشگیری از جرم که فرایندهای اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی را که در ارتکاب جرم نقش دارند شناسایی می کند. این روش پلی است بین تدابیر حقوقی و قضایی و بهبود اجتماعی وضعیت افراد و خانواده ها . تمرکز بر عوامل خطر ساز در ارتکاب جرم صرفا عواملی نظیر فقر ، نابرابری جنسی، خشونت در رسانه ها، نژاد و تبعیض نژادی نیست و حل این مشکلات ،  تنها بخشی از پیشگیری از جرم است بخش دیگر شامل موارد ذیل می شود:
- شرایط نامساعد مسکن حلبی آباد ها و عدم ثبات در اسکان
- عوامل خانوادگی مانند جمعیت خانواده ، والدین نامناسب، ارتکاب جرم والدین و مصرف مواد توسط والدین
- شخصیت فردی و عوامل رفتاری مانند  نقصانهای شناختی مانند ناتوانی در حل مسئله ، کنترل رفتار ، قضاوت منطقی و ناتوانی در ارزیابی نتایج رفتار  و دیگر رفتارهایی که مقدمه رفتارهای پرخاشگرانه است.
- ارتباط با دوستانی که زندگی آنها توام با ارتکاب جرم است.
- عوامل مرتبط با مدرسه مانند ناکامی در تحصیل و همچنین محیط مدرسه و اخراج از مدرسه.
- فرصتهای شغلی نظیر  مهارت آموزی و استخدام
در پیشگیری از ارتکاب جرم از طریق مددکاری ، راهکارهای متعددی وجود دارد. مانند راهکارهای مبتنی بر  سطح فردی که توجه آن بر مشکلاتی که ممکن است فرد را در خطر شرکت در ارتکاب جرم قرار می دهد . هدف این برنامه ها می تواند کودکان و یا جوانان باشد. برنامه هایی که فرد را به عنوان هسته میانی مداخله در بحران قرار داده و با خدمات متعدد حمایتی آن را احاطه نماید.
از دیگر راهکارها می توان به  راهکارهای مبتنی بر  سطح خانواده اشاره کرد که طی آن   والدین دارای کودک به ویژه کودکان در معرض خطر ارتکاب جرم تحت برنامه های حمایتی و آموزشی قرار می گیرند و ظرفیت خانواده را برای ایجاد محیطی سالم و پاک که در آن کودکان رشد می کنند گسترش دهد. همچنین باید به راهکارهای مبتنی بر سطح اجتماع  اشاره کرد که به دنبال گسترش ظرفیت جامعه برای پیشگیری از جرایم می باشد. این راهکارها شامل همکاری و مشارکت، و کمک به ایجاد ارتباط بین افراد می باشد مانند مشاوره بین پلیس و جوانان ، و برنامه هایی که در آن افراد کهنسال سنتها، ارزشها و تجربیات خود را به جوانان منتقل کنند. برنامه هایی که از نظر  اجتماعی فرصتهایی را برای سرگرمی و یا  ابراز تواناییهای فرهنگی فراهم آورد.بهر حال برای پیشگیری از جرایم فعالیتهای متعددی توسط نهادهای مختلف صورت گرفته است.
جرم بر فرد، خانواده و اجتماع تاثیر منفی می گذارد. بیکاری، عدم توانایی در رفع نیازهای خانواده، و استعداد بالقوه خود فرد برای ارتکاب جرم، نیاز به اقداماتی دارد که نیازهای هر سه طبقه فرد ، خانواده و جامعه را رفع نماید. این اقدامات می تواند در سه مرحله صورت گیرد:
مرحله اول: پیشگیری از بروز شرایط و رفتارهایی که موجب افزایش جرم می شود.
مرحله دوم: پیشگیری از افزایش و قوت یافتن شرایط فوق الذکر.
مرحله سوم: بررسی عوامل موثر در تکرار جرم
 تحقیقات متعدد حاکی از این است که کودکان و نوجوانانی که در معرض خطر هستند احتمال ارتکاب جرایم در آنان در دوران بزرگسالی به مراتب بیشتر است.
این عوامل خطر ساز در تربیت سالهای اولیه زندگی کودکان تاثیر گذار بوده و پایه های زندگی آینده آنان را سست می سازد. از این رو اقدامات قانونی مددکاری در دوران کودکی فرصت بسیار مناسبی است تا از ناتوانیهای جسمی و روحی، تحصیلی، اجتماعی، و رفتارهای مجرمانه آتی پیشگیری نماید.از نظر هزینه نیز این اقدامات بسیار مقرون به صرفه است.
پژوهشی که اخیرا در کشور آمریکا صورت گرفته چنین نشان می دهد برای هر دلار سرمایه گذاری در اقدامات پیشگیرانه در سالهالی اولیه زندگی فرد رقمی بین سه تا هفت دلار بازگشت سرمایه در هنگامی است که فرد به سن بزرگسالی پا می گذارد. چنین یافته ای در تحقیقات به عمل آمده در کشور نیوزلند نیز نتیجه شده است. ارزیابی از برنامه هایی که در نیوزلند شامل سرکشی از منازل و ملاقات با کودکان بوده تاثیر بسیار مثبتی در کودکان و نحوه زندگی آنان داشته است و مشکلات رفتاری آنان ناشی از عوامل درونی و بیرونی فرد را که هر دو منجر به رفتارهای بزهکارانه می گردد تحت کنترل در آورده است.
ایجاد نظامی برای اقدامات اولیه مددکاری برای کودکان زیر 6 سال ، اقدامات مددکاری در سالهای شروع زندگی می تواند نقش بسزایی در  شناسایی و دستیابی به استعدادهای بالقوه شخص داشته باشد.
بدین منظور هر خانواده باید به امکاناتی دسترسی داشته باشد که بتواند به خوبی فرزند خود را رشد و پرورش دهد. اما خانواده هایی که در شرایط مستعد برای ارتکاب جرم هستند باید حداکثر خدمات را دریافت دارند. خدماتی که شرایط پیچیده زندگی کودکان در معرض خطر را مورد توجه قرار دهد.برای حصول این هدف آنچه که از اهمیت خاصی برخور دار است نحوه صحیح بکار گیری امکانات موجود می باشد. برای مثال یک دوره نظارت شش ساله مددکاری به اجزای زیر نیازمند است:
- ایجاد خدماتی مداوم و مطابق با اصول اجتماع ، عمومی ، هدفمند و جامع برای از بین بردن شکافهای موجود در نحوه خدمت رسانی به ویژه برای خانواده های مستعد برای ارتکاب جرم.
- ارزیابی کودکان در سالهای اول زندگی. این ارزیابی ها باید به عنوان فرصتهایی برای شناسایی استعداد آنان و نیز بررسی دریافت صحیح خدمات لازم صورت گیرد.
- برنامه های آموزشی و حمایتی برای والدین مانند آموزش مهارتهای اساسی زندگی . این آموزشها باید بر اساس توانایی درک والدین و نیز با  امکانات کمک آموزشی مناسب و کمک به ایجاد نتایج مطلوب در تربیت کودکان انجام گیرد.
-افزایش سرمایه گذاری در امور درمانی کودکانی که دارای اختلالات فیزیکی و روانی هستند. با رسیدگی به وضعیت جسمی و روحی این کودکان از عواقب جدی رفتارهای ضد اجتماعی بعدی آنان که منجر به رفتارهای مجرمانه می شود پیشگیری می گردد.
برای تضمین ارائه خدمات به نحو موثر ابتدا باید با نیازسنجی نسبت به احداث مراکزی مانند مدارس ، کارگاهها و موسسات فرهنگی  برای اکثر خانواده های در معرض خطر که اغلب در روابط عادی اجتماعی با مشکلاتی مواجه هستند اقدام گردد تا با مدیریتی منسجم این خانواده ها را در رشد فرزندان کمک نمایند. همچنین باید مراکزی برای رفع نیازهای خدماتی خانواده ها برای کودکان در حال رشد دایر گردد.
تقویت خدمات هماهنگ کننده ملی ، منطقه ای و محلی از طریق دولت و هماهنگی بین بنگاههای دولتی NGO ها و دیگر گروههای اجتماعی نیز موجب می گردد تصمیم گیری تا حد امکان مرتبط و نزدیک به خانواده ها انجام گردد. تقویت خانواده ها یک مکانیزم کلیدی برای دسترسی به این امر می باشد.اما باید برای موثر ساختن NGO ها مسیر سرمایه گذاری بادوامی را که بخوبی ماهیت و خدمات این بخش را منعکس نماید طراحی گردد. بدین جهت باید با افزایش تقاضا (و پیچیدگی آن) سرمایه گذاری مطمئنی صورت گیرد . هزینه قراردادها کنترل گردد.NGO با ایجاد یک کارگروه حمایتی با ظرفیت مناسب به نیازهای کودکان و خانواده های در معرض خطر از طریق فراهم نمودن اطلاعات و منابع به اثر بخشی و کارآیی دیگر نهاد ها کمک نمایند.
کاهش جرایم نوجوانان اقدامات پیشگیرانه مددکاری در سالهای اولیه زندگی آنگونه که ذکر گردید نیاز به مداخلات در دوره دوم را کاهش می دهد. اما هنوز به اقداماتی نیاز است که مانع بروز رفتار مجرمانه گردد. اگر چه مقرون به صرفه ترین اقدامات در همان دوران اولیه است اما با این حال اقدامات مددکاری در دوران دوم زندگی نیز هنوز می تواند مقرون به صرفه باشد.نوجوانانی در آینده خطرآفرینی خواهند داشت  که در سنین پایین مرتکب جرم می شوند.میزان جرایم این نوجوانان نسبتا بالا و اغلب جدی است و به احتمال بسیار زیاد در سنین بزرگسالی نیز به ارتکاب جرم ادامه می دهند. این گروه از مجرمان معمولا در همان دوران اولیه عمر خود ناهنجاریهایی را از خود بروز می دهند و از نظر وضعیت های شخصی ، خانوادگی و اجتماعی باید مورد توجه و بررسی واقع گردند. دستگاههای حمایتی ، مراقبتی و دادگاه نوجوانان می تواند از نقش مددکاری در این دوره از زندگی پشتیبانی نماید و افراد جوانی که به عنوان متخلف و مجرم ارزیابی می شوند باید حداکثر این مداخلات را دریافت دارند. البته میزان این اقدامات باید متناسب با سطح خطر نوجوان باشد.
مددکاری زمانی موفقیت آمیز است که بتواند مهارت جدیدی را آموزش دهد ، خانواده ها را تقویت کند، نیازهای جرم شناختی را مورد هدف قرار دهد و خدماتی وسیع و چند بعدی ارائه دهد.
نقش دادگاه نوجوانان نیز اهمیت خاصی دارد. این دادگاه در بین وظایف دیگر خود باید به نحوی اقدام نماید که ارتکاب مجدد جرم و جریان زندگی مجرمانه به سوی دوران بزرگسالی را متوقف سازد در حال حاضر خلا زیادی در این امر دیده می شود. کار با مجرمان سابقه داراغلب گروه کوچکی از مجرمان هستند که درصد زیادی از جرایم را مرتکب می شوند و تعداد زیادی از تختهای زندان را اشغال می کنند.
مددکاری در اولین رویدادهای مجرمانه می تواند ارتکاب رفتارهای خشونت آمیز بعدی را کاهش دهد. مجرمان با جرایم جدی و خشونت آمیز اساسا تاریخچه ای بدون ارتکاب جرم در زندگی داشته اند قبل از اینکه اولین جرم جدی خود را مرتکب شوند. سابقه زندگی این گونه افراد اغلب نامطلوب و محیط زندگی پایه های عمیق رفتارهای مجرمانه را در آنان تقویت کرده است. لذا برای رفع نیازهای بهداشتی و اجتماعی  باید با اقدامات هماهنگ شده از طریق مداخلات به موقع و زود هنگام مددکاری میزان ارتکاب جرم را کاهش داد. حتی کاهشی اندک در ارتکاب مجدد جرم این اقدامات را ارزشمند می سازد. این فعالیتها نه تنها تقاضا برای تختهای زندان را کاهش می دهد بلکه از نظر اقتصادی و اجتماعی برای قربانیان، خانواده ها و اجتماع تا حد زیادی سود آور است.البته همیشه باید در نظر گرفت که ریسک بازگشت به ارتکاب جرم در مجرمین سابقه دار بالاست لذا در امور بازپروری باید نظارت دقیق و واکنشها ملایم باشد. درمان اولیه در چرخه ای صورت می گیرد که بتدریج توسعه می یابد که هر چه دقیق تر انجام شود از نتایج گران آن کاسته می شود و شانس موفقیت بیشتر است اگر چه همیشه در خصوص حفظ و نگهداری منابع بحث و جدل وجود داشته است.
برای کار با مجرمان سابقه دار رویکردی میان نهادی نیاز است که موارد زیر را مورد توجه قرار دهد:
- به خانواده های مجرمین سابقه دار در محله های جرم خیز توجه شود.
- برای رسیدگی به این خانواده اقدامات مددکاری لازم به عمل آید و تا حد امکان نیازهای اجتماعی( مانند لوازم منزل، همکاری در کاریابی، حمایتهای سودآور، آموزش مهرتهای اساسی زندگی و آموزش در دوران سالهای اولیه کودکان این خانواده ها) بر طرف گردد. همچنین به نیازهای بهداشتی و سلامتی آنان به ویژه درمان مصرف مواد یا مشروبات الکلی و ناراحتیهای روحی و روانی آنان رسیدگی گردد.
- بررسی شود این گونه افراد ، بدون در نظر گرفتن حمایتهای انجام شده، در چه منطقه ای بیشتر مرتکب جرم می شوند( برای مثال با دستگیری مجرمان و انتقال سریع آنان به سیستم قضایی) این فرایند به مجرمین سابقه دار یک فرصت ساده می دهد. بدین شکل که به آنان می فهماند یا می توانند برای رهایی از جرم و مواد مخدر قدم بردارند و یا می توانند این کمکها را پس بزنند و در این صورت اگر پیش بینی شود که جرمی مرتکب خواهند شد پلیس توجه خود را به آنان معطوف می دارد.
پیشگیری موقعیتی از جرم : پیشگیری موقعیتی از جرم با جرمشناسی عادی این تفاوت را دارد که توجه آن بیشتر معطوف به مکانهای جرم است نه افرادی که جرم را مرتکب می شوند. همچنین به پیشگیری جرم تاکید دارد نه شناسایی و تنبیه مجرمان. این روش ational crime Prevention  به کمک برنامه های ارائه شده توسط مقامات محلی در بعضی کشورهای اروپایی ارتکاب جرایم خشونت آمیز و سرقت را کاهش دهد. این برنامه ها می توانند شناخت افراد و جامعه را برای ایجاد امنیت ارتقاء دهد.
 
 
 
 
 
 
منابع و ماخذ :
تر جمه و تالیف
1- مددکاری اجتماعی کار با فرد ، دکتر مصطفی اقلیما و دکتر غنچه راهب ، سال 1387
2- ماهنامه اصلاح و تربیت
3- مجموعه مقالات مددکاری اجتماعی سال 1386
منابع:1- Hon mark Burton, Effective intervention paper 2: crime prevention. 2- Crime prevention Through Social Development,
Canada
                                                       
 
* مرتضی مقیسه
مددکار اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی سمنان

 
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مددکاری اجتماعی قضایی | Forensic Social Work MEARAJ 0 1,121 10-24-2018، 06:50 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاری اجتماعی در سیستم قضایی: نقش مددکاران اجتماعی در زندان ها و مراکز اصلاح و ترب سایه آفتاب 0 4,031 03-26-2014، 06:44 PM
آخرین ارسال: سایه آفتاب
  مددکاری اجتماعی در سیستم قضایی: نقش مددکاران اجتماعی در زندان ها و مراکز اصلاح و تربی MEARAJ 0 3,276 11-14-2013، 04:01 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاری اجتماعی و کاهش جرم - صالحی،جواد MEARAJ 0 3,126 11-14-2013، 03:57 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مددکاری اجتماعی یا مددکاری قضایی کاربردی MEARAJ 0 3,258 11-14-2013، 03:39 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  پیشگیری از وقوع جرم با رویکرد مددکاری اجتماعی vidalashkari 0 2,892 11-13-2013، 09:35 PM
آخرین ارسال: vidalashkari
  مددکاری اجتماعی در سیستم قضایی: نقش مددکاران اجتماعی در زندان ها و مراکز اصلاح و تربی vidalashkari 0 3,223 11-13-2013، 09:26 PM
آخرین ارسال: vidalashkari
  نقش مددکاری اجتماعی در پیشگیری از ارتکاب جرم MEARAJ 0 4,730 11-13-2013، 06:02 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران