چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پایان وقت مبارزه با اعتیاد
#1
مدیر‌عامل جمعیت خیریه تولد‌ دوباره خطاب به مسئولین گفت: وقت مبارزه با اعتیاد به پایان رسیده به جای مبارزه با آن، اعتیاد را باید مدیریت کرد.
جمعیت تولد دوباره یکی از NGO هایی است که فعالیت خود را از 12 سال پیش و با هدف کاهش آسیب و آموزش اعتیاد و کاهش تقاضای مواد مخدر در کشور شروع به فعالیت کرده است.
مدیر‌عامل جمعیت خیریه تولد‌ دوباره گفت: اعتیاد، بیماری مغزی و لاعلاج است که سیستم بیمه‌گذار موظف به هزینه‌کردن جهت درمان معتاد می‌باشد.
عباس دیلمی زاده گفت: اعتیاد، بیماری مغزی، لاعلاج و‌عودکننده است و دلیلی ندارد که زمانیکه عود می‌کند، از درمان آن خودداری کنیم و سیستم بیمه گذار موظف به هزینه کردن جهت درمان معتاد می‌باشد.
وی با اشاره به این که بیمه درمان اعتیاد سه سال است که مسکوت مانده،‌افزود: واقعیت اینست که دولت و رسانه‌ها باور ندارند که اعتیاد، بیماری مغزی است و سوالی که در این میان پیش می‌آید اینست که آیا دولت اعتیاد را بعنوان درمان می‌پذیرد؟
وی شیوه درمان در این مرکز را ترکیبی از مدل های پرهیز مدار، ایمان مدار و مدل TC اعلام کرد و افزود: در حال حاضر تصمیم به واگذاری مراکز به سایر NGO ها گرفته ایم تا بتوانیم جهت آموزش برنامه ریزی کنیم.
دیلمی زاده در خصوص آمار مراکز اقامتی گفت: در حال حاضر 20 مرکز اقامتی، 2 مرکز تی سی ، 18 مرکز دی آی سی، 9 مرکز شلتر و 54 تیم سیار خدمات کاهش آسیب ما را در این راه یاری می رسانند.

وی با اشاره به هزینه های بالای درمانی گفت: هزینه های درمان اعتیاد بسیار بالا و کمک نهادهای حمایتی بسیار کم است.
دیلمی زاده با اشاره به اینکه فقط 5 درصد هزینه های NGO ها توسط نهادهای حمایتی تامین می شود، ادامه داد: هزینه درمان در مراکز بستری به طور متوسط برای هر معتاد 400 هزار تومان است. مدیر عامل جمعیت تولد دوباره بیشترین مصرف مواد مخدر در کشور را به ترتیب تریاک، هروئین و شیشه اعلام کرد و ادامه داد: اولین مرحله در ترک هرگونه مواد از جمله مخدر و محرک، سم زدایی است که اصلی ترین بخش کار در موسسات ترک اعتیاد محسوب می شود.
وی در خصوص نحوه ترک اعتیاد مواد مخدر و محرک گفت: دوره سم زدایی مواد فرقی ندارد ولی دوره بازتوانی آنها با هم متفاوت است و از یک ماه تا سه ماه در مراکز اقامتی و تا یک سال با برنامه های پیگیری و مستمر با مرکز ادامه می یابد.
دیلمی زاده در خصوص تعداد ریزش افراد بهبود یافته گفت: حدود 85 درصد کسانی که در چرخه درمان قرار گرفته اند بعد از مدت سه ماه تا شش ماه برگشت پیدا می کنند.
وی همچنین در خصوص کسی که از کمپ خارج می شود بهبودیافته نیست، در تعریف شخص بهبود یافته گفت: بهبود یافته کسی است که 7 سال مداوم هیچ موادی مصرف نکرده باشد.
وی در ادامه ضمن انتقاد شدید از اقدام شهرداری منطقه 12 تهران در خصوص تخریب و پلمپ غیرقانونی مرکز DIC شوش گفت: افزایش مراکز کاهش آسیب یکی از اقداماتی است که به معتادان پرخطری که در سطح شهر پراکنده اند سرپناه می دهد تا از بروز بیماریهای دیگر که از تزریق با سرنگ آلوده و غیره بروز می کند جلوگیری شود.
وی نقش جامعه و خانواده را در حمایت از معتاد بسیار مهم عنوان کرد و افزود: سهم جامعه در بهبودی یک معتاد را 70 درصد می دانم و معتقدم تا زمانی که جامعه تعریف درستی از معتاد نداشته باشد، مشکل معتاد برطرف نمی شود.
دیلمی زاده افزود: اعتیاد ریشه در خیلی چیزها دارد بخشی از آن ریشه در ژنتیک دارد و بخش زیادی جامعه و خانواده و بخشی از آن مشکلات روانی است اما بخش عمده آن بیماری همبستگی است.
وی در ادامه توضیح داد: بیماری همبستگی در شرایطی است که فرد در شرایط محیطی و عاطفی اعتیاد قرار می گیرد. بعنوان مثال اگر پدر یک خانواده معتاد باشد، فرزند آن خانواده چنانچه طبق سبک زندگی پدر رفتار کند معتاد می شود.افرادی که مواد مخدر مصرف نکرده اند ولی کاندید اعتیاد هستند، بیمارند چرا که فکرشان معتاد گونه است و تصمیم گیری های غلطی دارند.
وی در خاتمه خطاب به مسئولین گفت: وقت مبارزه با اعتیاد به پایان رسیده به جای مبارزه با آن، اعتیاد را باید مدیریت کرد.
[تصویر:  paygah-1.gif]
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مبارزه جمعی با اعتیاد نیازمند پذیرش روحیه اجتماعی است اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,595 11-11-2015، 09:36 PM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  ستاد مبارزه با مواد مخدر نمره قبولی نمی‌گیرد اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,559 10-12-2015، 05:11 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  عزم دولت براي مبارزه با مواد مخدر اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,488 09-09-2015، 05:44 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  مبارزه با اعتیاد نیاز به فرهنگ سازی دارد MEARAJ 0 1,642 09-04-2015، 05:02 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مبارزه با مواد مخدر ديگر بوي جرم،حذف، سلب و ضرب نمي‌دهد اطلاعات اجتماعی ایران 0 1,349 06-29-2015، 02:33 AM
آخرین ارسال: اطلاعات اجتماعی ایران
  چرا در مبارزه با مواد مخدر موفق نیستیم؟ MEARAJ 0 1,526 06-22-2015، 12:43 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مردم برای مبارزه با اعتیاد به صحنه بیایند MEARAJ 0 1,482 06-22-2015، 12:41 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  جمع آوری ۱۰ هزار معتاد خیابانی تا پایان سال MEARAJ 0 1,761 06-17-2015، 08:18 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  مبارزه با مواد مخدر تاکنون شعاری انجام شده است MEARAJ 0 1,406 05-31-2015، 05:42 PM
آخرین ارسال: MEARAJ
  راه‌اندازی مرکز بازپروری کودکان بعد از پایان مطالعات MEARAJ 0 1,631 05-30-2015، 08:13 PM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران