چهارمین کتاب پایگاه
دانلود کنید

اگر اين نخستين بازديد شماست نام نويسی کنيد ، چرا نام نويسی ؟

استفاده از فايل های پيوست به صورت نامحدود
بحث و گفتگو در رابطه با موضوعات بانک اطلاعات
دسترسی به بخش های ويژه مخصوص کاربران سايت
شرکت در نظرسنجی مقالات برتر بانک اطلاعات

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سه میلیون و پانصد هزار کودک کارگر خانگی
#1
سازمان بین‌المللی کار در گزارش جدید خود، پایان دادن به کار کودکان در زمینه کارهای خانگی را خواستار شده است.

به گزارش مهرخانه، تاکنون دو کنوانسیون مبنایی در سازمان بین‌المللی کار به موضوع کارگران خانگی پرداخته‌اند، اما حمایت از کارگران کم سن و سال در مقابل شرایط آزاردهنده و نامطلوب کار به تازگی مورد توجه ویژه این سازمان قرار گرفته است. البته شاید یکی از دلایل این امر، وضعیت نامطلوب و نقض مکرر حقوق کارگران خانگی و به‌کارگیری کودکان در این مشاغل باشد که طی سال‌های اخیر در بسیاری از جوامع ازجمله برخی کشورهای عربی و نیز کشورهای اروپایی رواج گسترده‌ای داشته است.

در این گزارش مطرح شده است: چرا فعالیت کودکان در کار خانگی باید به عنوان یک دغدغه و نگرانی و نیز اولویت توسعه اجتماعی در عرصه بین‌المللی و داخلی مورد توجه دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و غیربین‌المللی و افراد باشد؟

همچنین راهکارهای مناسب برای حل این مسئله نیز مورد توجه قرار گرفته است. نکته حائز اهمیت آن است که با توجه به حضور پررنگ دختران در این مشاغل، تأکید قابل ملاحظه‌ای بر حقوق دختران و برابری جنسیتی شده است.

همچنین در این گزارش آمار نسبتاً دقیقی از تعداد کودکان فعال به عنوان کارگر خانگی در سراسر جهان ارائه شده است. مطابق این گزارش بیش از سه میلیون و پانصد هزار کودک در سنین ۵ تا ۱۱ سال و نیز بیش از سه میلیون و هشتصد هزار کودک ۱۲ تا ۱۴ ساله در جهان به عنوان کارگر خانگی فعالیت می‌کنند و البته به ترتیب ۵۹ درصد و نیز ۷۲ درصد ایشان را دختران تشکیل می‌دهند.

این کودکان در معرض خشونت و اذیت و آزار قرار گرفته و حتی از شرایط بد و نقض حقوق اساسی برخی از آنها به عنوان بردگی یاد شده است.

از جمله مهم‌ترین حقوق نقض شده یا در معرض نقض کارگران خانگی کودک به حق آموزش، حق سلامت و بهره‌مندی از حداقل استانداردهای زندگی، منع خشونت و رفتارهای تحقیرکننده، منع اذیت و آزار و بهره‌کشی جنسی و اقتصادی اشاره شده است.

نکته مهم آنکه بسیاری از این کودکان به دلیل اشتغال، از خانه و خانواده خود جدا شده و همین امر آسیب‌پذیری ایشان را دوچندان می‌کند.

با توجه به اهمیت مسئله به نظر می‌رسد این موضوع باید به عنوان یک اولویت حقوق بشری مورد توجه نهادهای بین‌المللی و نیز دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی و بخش خصوصی قرار گیرد.
پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مذاکره با صنوف مختلف برای آموزش کودکان کارگر/دهه سوم شهریور آغاز آموزش کودکان کار MEARAJ 0 1,896 09-16-2014، 03:27 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  ساماندهی 5 هزار کودک خیابانی در سال گذشته MEARAJ 0 1,768 08-12-2014، 03:44 AM
آخرین ارسال: MEARAJ
  اشتغال 264 میلیون کودک در جهان/ 7 میلیون کودک کار در ایران داریم؟ سایه آفتاب 0 1,588 05-11-2014، 12:37 PM
آخرین ارسال: سایه آفتاب
  200 هزار تومان، هزینه جمع‌آوری هر کودک کار ! بشارت آفتاب 0 1,667 02-12-2014، 04:20 PM
آخرین ارسال: بشارت آفتاب
  کودکان کارگر خیابانی و سیاست های اجتماعی بایسته MEARAJ 0 1,849 11-16-2013، 07:04 AM
آخرین ارسال: MEARAJ

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

درباره ما: وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان در مورخ ۹۲/۱/۱، به منظور ایجاد مرکزی برای دسترسی و هم افزایی فعالیت های علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف مددکاری اجتماعی با اهداف ذیل آغاز به کار نموده است: ۱- ایجاد بانک اطلاعات جامع و روزآمد مقالات، با دسترسی آسان، رویه یکسان و رفع محدودیت های شکلی، زمانی و سازمانی موجود ۲- معرفی متخصصین، پژوهشگران و اساتید در حوزه های تخصصی مددکاری اجتماعی جهت تقویت حقوق معنوی ۳- فراهم نمودن بستری برای جریان سازی و مدیریت محتوای مددکاری اجتماعی جهت جلوگیری از تضییع منابع مادی و معنوی جامعه مددکاران اجتماعی ایران، در روندهای تکراری و کلیشه ای کنونی ۴- ایجاد زمینه مساعد برای بومی سازی مددکاری اجتماعی در کشور ۵- گسترش پایگاه های مجازی در حوزه مددکاری اجتماعی ایران