مددکاری اجتماعی | بانک اطلاعات جامع - تخصصی مددکاری اجتماعی ایران
مددکاران اجتماعی همراه کارتن خواب‌ها می‌شوند - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مددکاری اجتماعی | بانک اطلاعات جامع - تخصصی مددکاری اجتماعی ایران (http://iraniansocialworkers.ir/forum)
+-- انجمن: اخبار مددکاری اجتماعی - Social Work News (http://iraniansocialworkers.ir/forum/forumdisplay.php?fid=58)
+--- انجمن: اخبار مددکاری اجتماعی ایران (http://iraniansocialworkers.ir/forum/forumdisplay.php?fid=62)
+--- موضوع: مددکاران اجتماعی همراه کارتن خواب‌ها می‌شوند (/showthread.php?tid=5672)مددکاران اجتماعی همراه کارتن خواب‌ها می‌شوند - MEARAJ - 01-18-2015

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران گفت: درحال تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی هستیم تا جمع‌آوری و مکان نگهداری کارتن‌خواب‌ها به عهده شهرداری و ارائه خدمات مددکاری به عهده بهزیستی باشد. فاطمه دانشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ درباره بهره‌گیری از مددکاران اجتماعی برای بازگرداندن کارتن‌خواب‌ها به اجتماع،‌ اظهار داشت: برای این امر با کلینیک‌های مددکاران اجتماعی جلسات متعددی برگزار کرده‌ایم و قرار است سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با این کلینیک‌ها قرارداد منعقد کند تا مددکاران در سامان‌سراها مستقر شوند و برای کارتن‌خواب‌ها پرونده تشکیل شود.

وی ادامه داد: علاوه بر این درحال تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی هستیم تا جمع‌آوری و مکان نگهداری کارتن‌خواب‌ها به عهده شهرداری و ارائه خدمات مددکاری به عهده بهزیستی باشد زیرا این سازمان تخصصی‌تر از نهادهای دیگر می‌تواند در این زمینه فعالیت کند.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: مهمترین و بزرگترین مشکل در این حوزه بروکراسی اداری در سازمان رفاه شهرداری تهران است زیرا کار با سرعت پیش‌نمی‌رود و کندی اقدامات از سوی مدیران سازمان بارها و بارها از سوی بنده مورد تذکر قرار گرفته است چراکه می‌بینیم بخشی از کار، ماه‌ها در یک مرحله متوقف می‌شود و با تذکر و فشار باید آن را به جریان بیندازیم.

به گفته دانشور، باید جلوی بروکراسی سازمان رفاه،‌ خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری به عنوان یک آسیب و عارضه که باعث کند شدن کارها می‌شود، گرفته شود.

وی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه یک مددکار اجتماعی می‌تواند کارتن‌خواب‌ها را به نهادهایی که خدمات بهداشتی یا حمایتی ارائه می‌دهند ارجاع دهد،‌ ادامه داد: این موضوعات را یک مددکار می‌داند و فردی که علم مددکاری نداشته باشد نمی‌تواند کارتن خواب را همراهی کند و در نهایت فرد کارتن خواب دوباره به خیابان بازمی‌گردد یعنی همان کاری که در حال حاضر شهرداری تهران انجام می‌دهد در صورتی که غایت و هدف مطلوب ما این است این کارتن‌خواب به خانواده خود بازگردد و بتواند عضو عادی جامعه محسوب شود.

دانشور افزود: مددکار اجتماعی کارتن‌خواب را واکاوی،‌ به دوران کودکی و خانواده وی مراجعه می‌کند‌، سازمان‌هایی که می‌تواند به این قشر خدمات ارائه دهد را شناسایی کرده و با این فرد همراه می‌شود، در صورتی که اگر مددکار نباشد این فرد نمی‌داند کدام بیمارستان می‌تواند به او خدمات بهداشتی رایگان ارائه دهد یا کدام نهاد می‌تواند یارانه وی را بپردازد.

وی با اشاره به اینکه نهادینه کردن این مسئله کار دشواری است و بعضا برخی افراد اهمیت این موضوع را متوجه نمی‌شوند، خاطرنشان کرد: در احصای اهمیت این موضوع ابتدا با برخی مدیران شهری با مشکل رو به رو بودیم،‌ این افراد باید توجیه شوند که مددکاری اجتماعی چقدر می‌تواند مؤثر باشد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: مددکار اجتماعی دست کارتن‌خواب را می‌گیرد، بلندش می‌کند،‌ مشکلش را شناسایی کرده، ساعت‌ها با او حرف می‌زند و خود را همراه او می‌کند. کارتن‌خواب به او اعتماد می‌کند و مددکار به عنوان فردی که علم مددکاری دارد مشاوره لازم را به او می‌دهد. وقتی کارتن خواب توانست روی پای خودش بایستد بازهم مددکار حواسش به اوست که آیا می‌تواند به مسیر ادامه دهد یا خیر. این کار شدنی است اما باید حساسیت درباره آن برای مدیران ایجاد شود .