مددکاری اجتماعی | بانک اطلاعات جامع - تخصصی مددکاری اجتماعی ایران
قانون جدید فرزندخواندگی بزودی در کشور اجرا می شود - نسخه‌ی قابل چاپ

+- مددکاری اجتماعی | بانک اطلاعات جامع - تخصصی مددکاری اجتماعی ایران (http://iraniansocialworkers.ir/forum)
+-- انجمن: بانک اطلاعات آسیبهای اجتماعی ایران (http://iraniansocialworkers.ir/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- انجمن: کودکان بی سرپرست و بد سرپرست (http://iraniansocialworkers.ir/forum/forumdisplay.php?fid=94)
+--- موضوع: قانون جدید فرزندخواندگی بزودی در کشور اجرا می شود (/showthread.php?tid=1425)قانون جدید فرزندخواندگی بزودی در کشور اجرا می شود - لیلا بختیاری - 11-13-2013

قانون جدید فرزندخواندگی بزودی در کشور اجرا می شود .
رییس گروه مراقبت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست سازمان بهزیستی کشور امروز در گفت و گو
با خبرنگار ما در مشهد گفت:در این قانون همه خانواده ها حتی آنها که فرزند دارند می توانند فرزند خوانده داشته باشند در حالی که در قانون قبلی، فقط زوج های نابارور می توانستند از بهزیستی فرزند
خوانده بگیرند.
دکتر رضا رزاقی افزود: در قانون جدید بانوان مجرد نیز می تواند برای پذیرش فرزندخوانده اقدام کنند که شرایط و جزئیات آن در آیین نامه اجرایی مشخص و به اطلاع خواهد رسید.
وی گفت : قانون جدیـد فـرزند خواندگی، با سپری شدن زمان دو هفته ای از هنگام درج در روزنامه رسمی، از هفته جاری در کشور اجرایی می شود.
رزاقی افزود: دادگاه ها و مراکز قانونی، از20 آبان آرای خود را بر اساس قانون جدید صادر خواهند کرد و ملاک واگذاری فرزند خوانده ازاین تاریخ ،قانون جدید خواهد بود.
رییس گروه مراقبت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست سازمان بـهزیستی کـشور گفت: در سازمان بهزیستی، اجرای این قانون منوط به تدوین و ابلاغ آیین نامه اجرایی آن است که بر اسـاس قـانــون، سازمان بهزیستی و دستگاه های مرتبط، سه ماه برای تهیه این آیین نامه فرصت دارند.
دکتر رضا رزاقی افزود : خانواده هایی که از بیستم آبان تقاضای فرزندخواندگی خود را تسلیم مراجع قانونی کنند، بر اساس قانون جدید برای آنان تصمیم گیری می شود اما در صورتی که دادگاه آنان را واجد صلاحیت بداند، متقاضیان باید تا ابلاغ آیین نامه اجرایی جدید منتظر بمانند.
دکتر رضا رزاقی افزود : هم اکنون کارگاه های آموزشی مشاوره فرزندخواندگی برای افزایش کیفیت فرایند فرزندخواندگی، موفقیت و پایداری این امر و پیشگیری از فسخ یا انحلال فرزندخواندگی، در سراسر استان های کشور در حال برگزاری است.
رییس گروه مراقبت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست سازمان بهزیستی کشور گفت : روانشناسان و مددکاران بهزیستی، قبل از اینکه فرزندخوانـده بـه خـانواده تــحویل شود باید صلاحیت های فکری، اجتماعی و روانی خانواده را بررسی و با آنها گفتگو کنند تا زمینه پذیرش فرزند جدید در خانواده مورد ارزیابی قرار گیرد.
دکتر رضا رزاقی افزود:خانواده هایی که اینک به صورت امین موقت فرزندخوانده می پذیرند اگرچه
برای وی شناسنامه نـمی توانند بــگیرند اما از نظر خانوادگی، تربیتی و روانی، وضع بهتری دارند زیرا فرزندان دیگری هم داشته اند و وضعیت خانواده متعادل است .